
Szafir jest magicznym kamieniem, którego głębia koloru nieustannie zachwyca i powoduje niesłabnącą popularność. Od wieków uważa się, że szafir symbolizuje wierność, czystość i skromność. Poniżej przedstawiamy parę ciekawych faktów na temat kamienia szlachetnego, jakim jest szafir.
-
Dodaj do listy życzeńBransoletyDodaj do listy życzeń
Złota bransoleta z szafirem i brylantami
1.328,00zł
Pochodzenie szafiru
Podobnie jak jego brat rubin, szafir jest korodunem, więc osiąga twardość 9 w skali Mosha. Nazwa szafir pochodzi z języka starogreckiego i oznacza “niebieski kamień”. Kamień przyjmuje wiele odcieni niebieskiego oraz rzadziej inne kolory takie jak biały, jasnoróżowy czy bezbarwny. Czynnikiem koloryzującym szafiru jest tytan oraz żelazo.
Szafiry spotyka się zazwyczaj w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach i bazaltach. Występują one głównie na SriLance, w Kambodży, Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzani, USA czy Rosji. Co ciekawe również w Polsce występują szafiry, a dokładnie mówiąc na Dolnym Śląsku w pegmatytach kruczych skał.
-
Dodaj do listy życzeńBransoletyDodaj do listy życzeń
Złota bransoleta z szafirem i brylantami
1.328,00zł
Magiczne właściwości szafirów
Już od starożytności szafirowi przypisywane różne właściwości magiczne. Persowie uważali szafir za kamień nieśmiertelności i wiecznej młodości. Z kolei Egipcjanie i Rzymianie uważali je za kamienie sprawiedliwości, uczciwości i prawdy. Uważa się także, że szafir pomaga w walce z chorobami oczu, brakiem apetytu, chorobach nerek czy dróg moczowych. Przypisuje mu się także działanie uspakajające i stosuje się go w leczeniu bezsenności.