Infinnity

Kamienie szlachetne

Szafir – kamień szlachetny w kolorze lazurowego morza

Szafir jest magicznym kamieniem, którego głębia koloru nieustannie zachwyca i powoduje niesłabnącą popularność. Od wieków uważa się, że szafir symbolizuje wierność, czystość i skromność. Poniżej przedstawiamy parę ciekawych faktów na temat kamienia szlachetnego, jakim jest szafir.

Pochodzenie szafiru

Podobnie jak jego brat rubin, szafir jest korodunem, więc osiąga twardość 9 w skali Mosha. Nazwa szafir pochodzi z języka starogreckiego i oznacza  “niebieski kamień”. Kamień przyjmuje wiele odcieni niebieskiego oraz rzadziej inne kolory takie jak biały, jasnoróżowy czy bezbarwny. Czynnikiem koloryzującym szafiru jest tytan oraz żelazo. 

Szafiry spotyka się zazwyczaj w skałach magmowych, najczęściej w pegmatytach i bazaltach. Występują one głównie na SriLance, w Kambodży, Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzani, USA czy Rosji. Co ciekawe również w Polsce występują szafiry, a dokładnie mówiąc  na Dolnym Śląsku w pegmatytach kruczych skał.

 

Magiczne właściwości szafirów

Już od starożytności szafirowi przypisywane różne właściwości magiczne. Persowie uważali szafir za kamień nieśmiertelności i wiecznej młodości. Z kolei Egipcjanie i Rzymianie uważali je za kamienie sprawiedliwości, uczciwości i prawdy.  Uważa się także, że szafir pomaga w walce z chorobami oczu, brakiem apetytu, chorobach nerek czy dróg moczowych. Przypisuje mu się także działanie uspakajające i stosuje się go w leczeniu bezsenności.

Szafir jako ceniony kamień szlachetny w jubilerstwie

Szafir jest kamieniem szczególnie cenionym w jubilerskie, głównie ze względu na kolor nocnego nieba. Nierównomierność zabarwienia (część kamienia jest niebieska, część jest bezbarwna) powoduje, że szlifierz stara się umieścić bezbarwną część z przodu, a niebieską z tyłu, tak aby cały kamień sprawiał wrażenie niebieskiego. Szafiry najczęściej są wykorzystywane jako samodzielne kamienie w pierścionkach zaręczynowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *