Infinnity

Kamienie szlachetne

Rubin – nieoficjalny król wśród klejnotów

Rubin - nieoficjalny król drogocennych kamieni

Rubin jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych – często nazywany nieoficjalnie królem wśród klejnotów lub ognistym kamieniem. Jest on bardzo często utożsamiany z siłą i energią. Nazwa Rubin pochodzi od łacińskiego słowa “rubeus” co oznacza nic innego jak kolor czerwony. Poniżej przedstawimy parę ciekawych faktów na jego temat.

Pochodzenie i występowanie rubinu

Najczęściej rubiny występują w skałach magmowych bogatych w glinkę, które nie zawierają zbyt dużej ilości krzemionki.  Ten szlachetny kamień można znaleźć głównie na Sri Lance, w Tajlandii, Kambodży, Pakistanie, Tanzanii, Australii, Kenii, Mjanma oraz Afganistanie. Co ciekawe podobnie jak szafiry – rubiny można znaleźć także w Polsce, a dokładnie na Dolnym Śląsku w okolicy Złotoryi.

Jednym z najpopularniejszych rubinów, który został znaleziony, jest – Rubin Carmen Lucia o wielkości 23,1 karatów. Znaleziono go w Birmie w latach 30-tych. Kamień charakteryzuje głęboka wyrazista czerwona barwa, a zobaczyć go można w Instytucie Smithsonian.

Magiczne właściwości rubinu

Rubin często utożsamia się z energią oraz siłą, a także z miłością i pożądaniem. Powszechnie uważa się, że rubin jest kamieniem szlachetnym osób urodzonych w lipcu. 

Według medycyny niekonwencjonalnej rubinowi przypisuje się: wzmacnianie serca, oczyszczanie krwi, pobudzanie krążenia, rozgrzewanie zimnych kończyn, uśmierza bóle w górnej części kręgosłupa, łagodzi dolegliwości lub zmęczenie oczu, a także wpływa na szybszą regenerację organizmu – a w szczególności po zawale serca.

Rubin w jubilerstwie

Rubin w jubilerstwie

Ze względu na swoją głębię czerwieni oraz kojarzenie rubinu z krwią, oraz życiem jest on szczególnie pożądany przez kolekcjonerów. Rubin można najczęściej spotkać w pierścionkach zaręczynowych jako samodzielny kamień, ale i także w bransoletach czy naszyjnikach w otoczeniu innych szlachetnych kamieni.

Warto także wspomnieć, że rubin jest bardzo często podrabiany. Prawdziwy rubin można odróżnić od podróbki głównie dzięki naturalnym wtrąceniom w kamień igieł rutylu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *