Infinnity

Bez kategorii

Perły – Sztuczne Czy Prawdziwe – Jak je Rozpoznać

perły

Perły to bez wątpienia jedne z takich elementów biżuteryjnych, które możemy uznać za ponadczasowe. Wszystko za sprawą faktu, że do trendów modowych wracają jak bumerang i to nie bez powodu. Z tego też względu każdy w swojej kolekcji biżuteryjnej powinien posiadać choćby jedną ozdobę z dobrej jakości pereł. Wiadomo jednak, że nie zawsze wiemy, które kamienie są sztuczne, a które należą do tych prawdziwych.

Perły – Rodzaje Pereł

Jak wiadomo, niemal każdy produkt ma swoje rodzaje. Dzięki nim łatwo jest nam wskazać cechy charakterystyczne danej rzeczy przy pomocy jego samej nazwy. Perły również się zaliczają do tej reguły i są rozróżniane pod wieloma kątami. Znajdziemy wśród nich na przykład typowanie ze względu na ich pochodzenie. W tym zakresie wyróżniamy oczywiście perły naturalne, syntetyczne oraz te hodowane.

Oczywiście, nie jest to koniec rozróżnień pod względem tej ozdoby. Wspomniane kamienie rozróżniamy także na podstawie kształtów. Wśród nich znajdują się perły:

  • Barokowe (w nieregularnej formie),
  • Owalne,
  • Połówkowe,
  • W kształcie kropli,
  • O kształcie ziarna,
  • Okrągłe,
  • Ćwiartkowe.

Jak możecie zauważyć, wybór jest naprawdę całkiem spory, a to jeszcze nie koniec rozróżniania pereł pod względem ich konkretnych cech. Wśród aspektów branych pod uwagę znajdują się bowiem także barwy.

W takim zestawieniu możemy znaleźć perły fancy, czarne, różowe, kremowe, czy też białe. Oczywiście poza tymi klasycznym odcieniami znajdziemy także ozdoby w kolorach niebieskich, brązowych, jak również tych różnokolorowych. Jak jednak rozpoznać prawdziwą perłę?

Jak Rozpoznać Prawdziwość Pereł

Tak, jak już wspomnieliśmy, nie każdy ma pojęcie na temat tego, jak rozpoznać, czy perły, które chce nabyć, są prawdziwe. Wiadomo, że każdy produkt ma swoje imitacje i to właśnie o tych perłowych będziemy wspominać. Jak odróżnić oryginał od podróbki? Zwracajcie uwagę na powierzchnię, która w przypadku naturalnych opcji będzie raczej chropowata i nieidealna. Imitacje są bardzo gładkie i to może je zdradzić.

Co jeszcze może nam zdradzić pochodzenie kamieni? Bez wątpienia będzie to kolor, który w przypadku naturalnych pereł będzie niejednolity, a spod jego otoczki ujrzymy inne odcienie barw. Jednolita kolorystyka jest dla nas czymś alarmującym. W tym przypadku kształt również nie będzie idealnie okrągły, a nie regularny i radzimy o tym pamiętać. Perły słyną także z połysku, który również może być wyznacznikiem ich prawdziwości.

Przykładowo, połyk naturalnych pereł jest warstwowy i pogłębiony, a ten imitacyjny znajdziemy nie w warstwach, a na powierzchni. Takie szczegóły jednak zauważają tylko znawcy. Stawiajcie tylko na autentyczne opcje!