Infinnity

Próby złota

Złoto 333 czy 585? A może 375 ?

Złoto próby 585 czy 333 , a może 375 ?

W dzisiejszych czasach gdzie mamy dostęp do wielu artykułów z branży jubilerskiej często nie zdjamey sobie sprawy, że kupując dokładnie identyczny produkt z różnych prób złota kupujemy produkt o zupełni innych właściwościach. 

Zaczynamy analizować, zastanawiać się który produkt jest najlepszy, jakie ma właściwości by w rezultacie  odpowiedzieć sobie na pytanie złoto jakiej próby warto kupić?

Jaki jest trend w dzisiejszych czasach? Czy zdecydowanie najlepsza jest próba złota 585?

Wszystko uzależnione jest od punktu sprzedaży. Są bowiem salony które oferują jedynie dobrze wszystkim znaną próbę złota 585 – 14 karatową. Wyroby z tej próby wykonane są w 58,5% z czystego złota oraz w pozostałej części domieszek metali – a wszystko po to by wzmocnić produkt. Tą próbę złota znały już nasze mamy i babcie. Wyroby z nich wykonane nie należą do najtańszych ale mamy pewność, że kupiony produkt będzie się długo użytkował. Również naprawa tego typu biżuterii jest bezproblemowa i nie powinny zostawać po odpowiedniej obróbce żadne ślady ingerencji jubilerskiej. 

Coraz popularniejsza próba 333?

Na rynku od dłuższego czasu pojawia się również próba 333 – 8 karatowa. Wprowadzenie tego typu stopu jest spowodowane w dużej mierze wzrostem cen złota. W wyrobach z tego stpu jest tylko 33,3% czystego złota reszta to dodatki uszlachetniające. Co prawda wyroby te na pierwszy rzut niczym niemal się nie różnią od próby 585 – 14 karatowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeśli traktujemy zakup biżuterii złotej jako inwestycje niewiele ulokujemy w takim produkcie. Drugą kwestią jest fakt , iż na wyrobach próby 333 po niedługim czasie pojawia się ciemny nalot. Można to zjawisko porównać do bardzo znanego nam zjawiska ciemnienia srebra. Z pewnością nikt z nas nie chciałby wydać swoich oszczędności na produkt, który ściemnieje.

Które złoto 333 czy 585 jest najtrwalsze, a które najszlachetniejsze?

W przypadku tego pytanie mamy do czynienia z pewnym paradoksem. O ile złoto 333 8 karatowe jest mniej szlachetne o tyle jest twardsze i odporne na uszkodzenia. Jednakże nie łatwo jest produkty z tego stopu naprawić ponownie. Złoto natomiast próby 585 jest bardziej szlachetne mniej odporne na zarysowania ale nie ciemnieje i użytkuje się wspaniale przez wiele lat. Dodatkowo można je bez problemu w granicach rozsądku modyfikować

A może próba złota 375 ? Czym różni sie od 585?

Stop ten najczęściej powstaje po przez połączenie srebra i miedzi. Wyroby mają jedynie 37,5 % czystego złota w swoim stopie. Najczęściej wykorzystuje się je przy produkcji złotych obrączek i pierścionków zaręczynowych. Wyroby z tej próby również mogą pokrywać się ciemniejszym nalotem

Reasumując - 333 czy 585 a może 375?

Decyzja zawsze należy do klienta i jest uzależniona zasobnością portfela. Często jednak o czym warto wspomnieć w salonach nie jesteśmy informowani na czym polega różnica pomiędzy powyższymi stopami a co gorsza zdarza się że ekspedientki nie informują nas z jakiej próby wykonany jest produkt. 

                Bądźmy zatem czujni. Kierujmy się informacjami które zgromadziliśmy w swojej głowie. Kupujmy mądrze, a gdy już zdecydujemy się na tańszy produkt bądźmy świadomi jakie to może mieć konsekwencje. Pamiętajcie decyzja zawsze należy do nas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *